Treść strony

Dzieci ze szkoły w Słońsku wygrały konkurs ornitologiczny!

Już po raz dwunasty w Parku Narodowym „Ujście Warty” odbył się konkurs ornitologiczny. Tegoroczny temat brzmiał „Bezpieczna ptasia zima”. Adresatem były dzieci z klas VII-VIII szkół podstawowych dawnego województwa gorzowskiego. W szranki stanęło aż 18 szkół, a młodzież walczyła o tytuł Młodego Ornitologa Roku 2021.

Wszyscy wiemy, że obecny rok szkolny zdecydowanie nie należy do typowych. Pandemia wpłynęła na życie i funkcjonowanie nas wszystkich, również uczniów. Z powodu nauczania zdalnego musieliśmy wymyśleć formę konkursu odmienna od standardowych. Zależało nam na tym, aby dzięki niemu dzieci zdobyły nie tylko solidna porcję wiedzy, ale również wyszły w plener, z dala od monitorów, pooddychały świeżym powietrzem. Nie bez znaczenia była również nauka prowadzenia przyrodniczych obserwacji terenowych.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich, szkolnym, uczniowie rozwiązywali test wiedzy ornitologicznej przygotowany przez pracowników Parku. Trójka najlepszych uczniów z każdej szkoły tworzyła drużynę przechodzącą do drugiego etapu. I tu zaczynały się prace terenowe. Zadaniem dzieciaków było m.in. ustalenie gdzie w miejscowości ich zamieszkania znajdują się miejsca, w których ptaki mogą się schronić przed złymi warunkami atmosferycznymi (np. dziuple, budki lęgowe, gęste krzewy itp.), a także inwentaryzacja miejsc, w których ptaki mogą znaleźć pokarm (np. dzikie owocujące krzewy, sady owocowe, kompostowniki, kurniki oraz karmiki). Młodzież miała też ustalić jakie ptaki odwiedzają ich miejscowość, korzystają ze schronień czy jedzenia. Kolejnym etapem było naniesienie wyników i obserwacji na mapy i przygotowanie prezentacji komputerowej z zapisanymi wnioskami badań. Gdyby ktoś miał niedosyt mógł też napisać  artykuł do lokalnej prasy, opisując swoje przygody ornitologiczne.

Tak więc pracy było co niemiara! A najbardziej solidną ekipą, która niezwykle serio i profesjonalnie podeszła do zadania okazała się drużyna ze Słońska! Tytuły Młodego Ornitologa Roku 2021 zdobyli: Bartek Dybka, Szymon Hetman i Krzysztof Kozdrowski. Drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stawie, a laureatami trzeciego miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie Wlkp. Wszystkim zwycięzcom serdecznie winszujemy! Gratulacje są tym większe, iż uczniowie ze Słońska byli najmłodszymi uczestnikami tegorocznej edycji konkursu. Mamy nadzieję, że zdobyte nagrody przyczynią się do rozwoju pasji jaka jest ornitologia, a uzyskane punkty kuratoryjne pomogą dostać się wam do wymarzonej szkoły.

Poniżej znajduje się praca Młodych ornitologów Roku 2021! Zachęcamy do zajrzenia do niej. 

  • autor: Magdalena Mądrawska-Okołów

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3213576
osobą na stronie