Treść strony

Zimowe Ptakoliczenie 2019 za nami.

W ostatnią piękną, śnieżną sobotę, 26 stycznia, wspólnie z grupą obserwatorów i miłośników ptaków policzyliśmy skrzydlatych mieszkańców okolic Kostrzyna nad Odrą w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Akcja ta była organizowana po raz 15 przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Park bierze w niej udział po raz 8). Nasza tegoroczna trasa prowadziła od Przepompowni Warniki, przez podmokłe łąki i rozlewiska oraz zabudowania osiedla Warniki.

Ptaki dopisały! Doliczyliśmy się 2667 osobników należących do 43 gatunków. Najliczniejsza była krzyżówka, która od kilku lat figuruje na pierwszym miejscu w ogólnopolskich rankingach Zimowego Ptakoliczenia. Obserwowaliśmy jednak i gatunki mniej pospolite, jak np. łabędzie krzykliwe, bielaczki, perkozki; był również zimorodek, bielik oraz  sokół wędrowny. Obok Przepompowni Warniki zaobserwowaliśmy zimujące tutaj pliszki siwe (większość tych pospolitych ptaków o kontrastowym czarno-biało-szarym upierzeniu, obecnie przebywa na zimowiskach w cieplejszych regionach Europy i w Afryce). Były również ptaki, którym przede wszystkim jest poświęcona Akcja – zimujące najbliżej człowieka i odwiedzające nasze karmniki, skwery i parki miejskie: wróble, mazurki, sikory, kosy czy dzwońce. Niestety, nie udało nam się zaobserwować ptasich symboli tegorocznego Ptakoliczenia – szczygłów.

Który z gatunków okazał się w tym roku w Polsce najliczniejszy? Tej i innych informacji można się dowiedzieć bezpośrednio na stronie

https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/

 Zapraszamy do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu za rok.

 

 

  • autor: Dorota Wypychowska
  • Wróble (fot. Mirosław Tarnawski)
  • Łabedzie krzykliwe (fot. Mirosław Tarnawski)
  • Podczas Zimowego Ptakoliczenia (fot. Mirosław Tarnawski)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2256279
osobą na stronie