Treść strony

Relacja ze Światowego Dnia Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł to coroczne święto upamiętniające podpisanie Konwencji Ramsar czyli konwencji o obszarach wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Została ona podpisana 2 lutego 1971 r. w irańskim mieście Ramsar, dlatego na początku lutego staramy się przypomnieć wszystkim dlaczego tereny podmokłe są takie ważne.

W tym roku Dzień Mokradeł obchodzony był pod hasłem „Mokradła dla zrównoważonej przyszłości miast". Co tereny podmokłe robią dla miast? Długo można by wymieniać… Na pierwszym miejscu trzeba wspomnieć, że chronią przed powodzią – działają jak gąbka i w sytuacji gdy wody jest dużo, zatrzymują ją, chroniąc okoliczne tereny przed zalaniem. Mokradła działają też jak filtr – zatrzymują i rozkładają zanieczyszczenia z przepływającej przez nie wody. Między innymi dzięki temu odnawiają zasoby wody pitnej. Poprawiają również komfort życia w mieście, będąc miejscem wypoczynku oraz polepszając jakość powietrza. Tereny podmokłe mogą być również źródłem dochodu i niewątpliwie są miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt.

Jak wyglądały obchody Światowego Dnia Mokradeł w Parku? Pierwszym punktem programu była krótka prezentacja o tym dlaczego tereny podmokłe są takie ważne, również w miastach. Następnie na scenę wkroczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku zamiast  tradycyjnego przedstawienia, pod opieką Pań Agnieszki Żylewskiej i Aleksandry Wagner, uczniowie przygotowali przyrodnicze kalambury. Dzieci prezentowały hasła związane z terenami podmokłymi, natomiast zadaniem publiczności, podzielonej na dwie drużyny, było odgadnąć hasła. Szło im doskonale! A wśród haseł były np. piasek, morze, bocian, żaba, trawa, diabeł Rokita, wędkarz czy opalanie się. Jednak odgadnięcie haseł to nie koniec zadania publiczności. Musieli oni również dopasować hasło do jednej z funkcji mokradeł. Z tym również nie było problemu. Na wszystkich gości czekał tradycyjny poczęstunek z mokradeł. Można było napić się herbaty z żurawiny, mięty, melisy i przegryźć ciasteczko z ryżu z dżemem porzeczkowym oraz suszoną żurawinę.
Po krótkiej przerwie dzieci zostały zaproszone na warsztaty origami "Mokradła z papieru". Podczas warsztatów powstały m.in. rybki, wrony, kaczki, łabędzie, żaby a nawet pingwiny! W tym czasie rodzice i wszyscy chętni mogli obejrzeć film "Bagna są dobre!". Ostatnim punktem programu była wycieczka terenowa aby zobaczyć mokradła i żyjące na nich zwierzęta na żywo.

  • autor: Olga Betańska
  • Prezentacja o funkcji mokradeł (Fot. J. Juskowiak)
  • Przyrodnicze kalambury (Fot. J. Juskowiak)
  • Przyrodnicze kalambury (Fot. J. Juskowiak)
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Kostrzyna nad Odrą -...
  • Warsztaty origami "Mokradła z papieru" (Fot. J. Juskowiak)
  • Warsztaty origami "Mokradła z papieru" (Fot. J. Juskowiak)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1687223
osobą na stronie