Treść strony

Zapraszamy na Zimowe Ptakoliczenie!

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału w niedzielnym (28.01.2018 r.) spacerze z przewodnikiem, podczas którego będziemy obserwować oraz liczyć poszczególne gatunki ptaków.

Przewidywany czas trwania spaceru to ok. 2-3 godzin. Przejdziemy ok. 4 km od Starej Pompy w Warnikach Wałem Północnym do Nowej Pompy, a następnie wrócimy przez Osiedle Warniki. Na urozmaiconej krajobrazowo trasie (osiedle Warniki, podmokłe łąki, zadrzewienia, rozlewiska) możemy się spodziewać zarówno ptaków wróblowych, szponiastych jak i ptaków wodno-błotnych. Uczestnicy powinni być wyposażeni w lornetki oraz ciepłe ubranie. Park Narodowy „Ujście Warty” udostępni lornetki na czas wycieczki osobom, które ich nie posiadają.

Spacer organizowany jest w ramach Zimowego Ptakoliczenia – ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, do której włącza się także, od 2011 r., Park Narodowy „Ujście Warty”.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków, które występują w naszym bliskim sąsiedztwie, ale także tych gatunków, które zimą obserwuje się na terenie Parku Narodowego. Jednak należy podkreślić, że cała akcja Zimowego Ptakoliczenia ma na celu przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich.

Każdego roku inny gatunek zostaje symbolem Zimowego Ptakoliczenia. W 2018 roku jest to czeczotka, na której obecność będziemy zwracać szczególną uwagę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach. Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.

Dzień: 28.01.2018 r.,  Zbiórka: godz. 9.00 przy przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki.

Do uczestnictwa w wycieczce organizowanej przez Park Narodowy „Ujście Warty” można się zgłaszać telefonicznie pod nr 95 752 40 26 lub e-mailem na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl do dnia 25.01.2017 r. Liczba miejsc ograniczona!

Więcej informacji o akcji Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć na stronie www.otop.org.pl

  • autor: Olga Betańska

Miejsce zbiórki i przebieg spaceru Zimowego Ptakoliczenia

[obiekt mapy]

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1586820
osobą na stronie