Treść strony

2.11.2020 r.

W Parku Narodowym „Ujście Warty” nastał czas wysokiej wody. To pierwszy raz, po 3 letniej przerwie, kiedy większość południowej części Parku jest pod wodą. Poziom wody jest tak wysoki, że Betonka (Ścieżka przyrodnicza „Ptasim Szlakiem”, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Parku) znajduje się pod wodą i jest niedostępna. I tak będzie przez najbliższych kilka dni.

Jadąc drogą krajową DK22, od wieży widokowej na Czarnowskiej Górce, wszystkie parkowe łąki znajdują się pod wodą. Łąkowy krajobraz Parku wygląda teraz jak jezioro. Skutkuje to mnogością dobrych miejsc do żerowania dla kaczek, wśród których możemy zaobserwować świstuny, rożeńce, cyraneczki, płaskonosy i krzyżówki.

Zalane łąki oznaczają brak miejsc do żerowania dla żurawi i gęsi, więc w południowo-zachodniej części parku ich nie odnajdziemy. Co innego we wschodniej części, w kierunku Kłopotowa – tam teren jest trochę wyżej położony, i na piaszczystych wysepkach przesiadują żurawie i gęsi.

Sytuacja wygląda inaczej w północnej części Parku. Tam, gdzie jesteśmy w stanie kontrolować poziom wody poprzez system kanałów i urządzeń hydrotechnicznych, gęsi mają ogromną powierzchnię łąk, które nie znajdują się pod wodą. I to właśnie tam należy się udać w poszukiwaniu gęsi. Obok gęsi znajdziemy również tysiące pasących się szpaków i setki czajek, często wzbijające się w powietrze, nękane przez sokoły wędrowne, krogulce i jastrzębie. Gęsi też nie mają lekkiego i spokojnego życia – każde stado ma od jednego do kilku bielików, które je pilnują i wypatrują osłabionego osobnika.

Poza ptakami, na Obwodzie Ochronnym Polder Północny – Witnica możemy obserwować również chmary jeleni, które chodzą po łąkach blisko trzcinowisk, po zakończonym już okresie rykowiska. A nad głowami przelatują liczne stada kwiczołów, gili, zięb, czyży i jerów.

Jesień w pełni!

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3108933
osobą na stronie