Treść strony

10.08.2020 r.

Wysoka woda z końca czerwca i początku lipca pozostała już tylko wspomnieniem. Nie daje nam o niej zapomnieć mnogość komarów w Parku i okolicach.

Dla niektórych gatunków ptaków sierpień to czas, kiedy jesienna migracja trwa już od kilku tygodni. Ptaki siewkowe – bataliony, łęczaki, kwokacze i samotniki migrują już na swoje zimowiska. Wykorzystują przy tym brzegi Postomi i kanałów jako miejsca do żerowania. Nad skoszonymi łąkami królują ptaki szponiaste – myszołowy, kanie rude i kanie czarne, a także błotniaki stawowe. Poza ptakami szponiastymi na łąkach można zaobserwować duże zgrupowania czajek i szpaków. Za ciągnikami z kosiarkami maszerują bociany białe, wyszukując smakowitych kąsków. Zapewnią im one siłę na długą podróż do Afryki, którą bociany wkrótce rozpoczną. Na rozlewiskach odciętych od kanałów bociany czarne, czaple siwe i czaple białe wyławiają uwięzione ryby.

Większość rybitw czarnych już odleciała. Nad Postomią latają jeszcze rybitwy rzeczne, ale i te wkrótce odlecą.

W Parku powoli zaczyna przybywać gęgaw, które pasą się na łąkach i nocują na parkowych jeziorkach. Powoli zaczynamy obserwować też coraz większe stada żurawi nocujące na zalanych łąkach.

Jesień czuć w powietrzu coraz bardziej.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3108846
osobą na stronie