Treść strony

11.12.2018 r.

Późna jesień w Parku to czas, gdy cisza otacza nas ze wszystkich stron. Słychać głównie świst wiatru, szelest trzcin, turzyc i wierzbowych gałęzi. Nieliczne już gęsi i żurawie wylatują rano, chwilę po świcie i wracają tuż przed zachodem Słońca.

Puste łąki są pod stałym nadzorem czujnych oczu myszołowów zwyczajnych i myszołowów włochatych, wypatrujących gryzoni ze swoich ulubionych czatowni, lub zawisających w powietrzu. Przypominają wtedy pustułki i srokosze, jednak ustępują im delikatnością i gracją w zawisie.

Co jakiś czas z krzewów wylatują stadka szczygłów, gdzieniegdzie zaterkocze strzyżyk, z owocowych krzewów zerwą się kwiczoły. Krogulce, jastrzębie i sokoły wędrowne cierpliwie wypatrują niemrawych ptaków, licząc na posiłek.

Dziesiątki czapli białych i czapli siwych, setki kormoranów i tysiące kaczek, raz na jakiś czas są płoszone przez bieliki przesiadujące nad drzewach przy brzegi Postomi i Warty. To momenty, które pokazują, że pozornie pusty Park, jest tylko złudzeniem. Ptaki wodne spędzają dnie na starorzeczach, w zakolach Postomi, na jeziorach ukrytych w głębi Parku.

A my, pracownicy Parku, z utęsknieniem wyczekujemy momentu kiedy to poranny wylot będzie ponownie głośny, tym razem ze względu na obecność dużych stad zimujących łabędzi krzykliwych, których głosy zastąpią głosy gęsi i żurawi.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2521536
osobą na stronie