Ciekawostki z życia Parku

  • Pisklęta krakwy Fot. Olga Betańska

Co słychać u ptaków - czerwiec 2022

Nieuchronnie płowieją malowane przez wiosnę pejzaże świeżej i soczystej zieleni, pachnącego kwiatami powietrza i rozbrzmiewającego ptasimi trelami otoczenia. Wokół zaczyna falować gorące, letnie powietrze, zwiastując okres zbliżających się sianokosów. Kwitnące trawy i turzyce, kurzące drobinkami pyłku, falują wraz z powiewem gorącego, zachodniego wiatru. Krajobraz zmienił się z „tygielka” bulgoczącego koktajlem kolorów, dźwięków, lepkiego błota i gęstej hormonalnej zupy, w spokojny, falujący na wietrze stepowy ocean wybujałych traw. Opadły emocje wiosennych zalotów a galowe mundurki ptasich dżentelmenów gubią co barwniejsze piórka, tracąc coraz to bardziej ekspresję kolorów i popadają w smutny deseń szaroburości.

W każdym niemal krzaczku i niedostępnej sadzawce kryją się teraz pierzaste stwory by dyskretnie zrealizować swe rodzicielskie obowiązki. Od paru tygodni żyjące tutaj kaczki, gęsi i żurawie przechodzą okres pierzenia. Braki w ich upierzeniu powodują, że stają się nielotne i zupełnie bezbronne wobec wszystkiego co chciałoby je pożreć. Jedyną formą obrony przed drapieżnikiem jest odpowiednio dobrane schronienie w niedostępnych dla wroga miejscach i dobrze opracowana taktyka ucieczki z miejsca zagrożenia. Najchętniej ptaki przebywają teraz w zalanych wodą łozowiskach, chroniących je od ataku zarówno z powietrza jak i z lądu.

Schronienia w takich miejscach poszukują także liczne w tym okresie samice kaczek z maleńkimi kaczętami, ufnie podążającymi za matką w wielki i nieznany świat. Maleństwa nie posmakowały zagrożeń jakie na nie czekają na otwartych terenach bagiennych łąk. Czas spędzony w niedostępnych miejscach da im szansę by zdążyły uzbroić się w wiedzę niezbędną do przetrwania oraz nabyć umiejętność latania. Do tego czasu w razie zagrożenia każda ptasia matka w obronie maluchów w chwili zagrożenia odegra główną rolę w spektaklu życia i śmierci, zwracając całą uwagę drapieżnika na sobie. Samica w roli ptaka słabszego, okaleczonego i łatwego do schwytania odciąga intruza od potomstwa, dzięki czemu pisklęta mają szansę by ukryć się w trawie lub najbliższej roślinności szuwarowej.

Kiedy część ptaków poszukuje schronienia pod osłoną łęgów i szuwarów są i takie, które w najlepsze rozgościły się na otwartych sadzawkach porośniętych szuwarem pływającym lub wypłyconych zbiornikach z wystającymi łachami żwirowo piaskowymi. Takie warunki uwielbiają rybitwy, mewy i sieweczki. Pomimo suszy jaka panoszy się od jakiegoś czasu na obszarze Parku możecie zaobserwować patrole rybitw rzecznych, rybitw czarnych oraz mewy śmieszki. Na wargach brzegowych Postomii wzdłuż ścieżki „Ptasim Szlakiem” baczny obserwator dostrzeże sieweczkę rzeczną, czajki i żerujące krwawodzioby. Coraz częściej zauważalne są samotniki, łęczaki, bataliony oraz brodźce śniade. To znak, że niebawem zacznie się okres migracji, podczas których Park odgrywa ważną rolę jako miejsce odpoczynku i uzupełnienia energii do dalszej podróży.

Powoli nad łąkami zaczyna stagnować żar letniego powietrza. Niebawem na horyzoncie pojawią się liczne kosiarki by skosić trawę na siano dla zwierząt gospodarskich. Spacerując jednak po parkowych ścieżkach na pewno zauważycie, że nie na wszystkich łąkach jest wykonywane koszenie. Podczas prowadzenia stałych monitoringów ptaków zwracamy uwagę na zachowania, które wskazywałyby, że na danej powierzchni owe ptaki założyły gniazdo. W takich sytuacjach, w zależności od terminu kiedy stwierdzono występowanie ptaków lęgowych wstrzymuje się na jakiś czas wykonanie koszeń a dopuszcza wypas zwierząt ale tylko wtedy gdy uznamy, że nie zagraża to określonym grupom ptaków lęgowych.

Czy zauważyliście co się dzieje kiedy na łąkę wjeżdża kosiarka? Już po wykonaniu pierwszych pokosów w pobliżu pojawiają się koneserzy tego szwedzkiego stołu. Zabiegi agrotechniczne jak magnes przyciągają między innymi bociany, krukowate, czaple i ptaki szponiaste. Zwróćcie uwagę podczas spaceru po parkowych ścieżkach ile gatunków korzysta z okazji pochwycenia lub znalezienia łatwej zdobyczy w postaci drobnych kręgowców i bezkręgowców na świeżo skoszonej powierzchni. Pamiętajcie tylko o zabraniu ze sobą lornetek oraz atlasu do oznaczania ptaków.

  • autor: Robert Zdrojewski, specjalista ds. ochrony przyrody
  • Samica krzyżówki udaje ranną, aby odciągnąć zagrożenie od piskląt. Fot. Olga Betańska
  • Rybitwy czarne Fot. Olga Betańska
  • Zabiegi ochronne w Parku - wykaszanie i wypas łąk Fot. Olga Betańska

Wstecz