Ciekawostki z życia Parku

  • Błotniak zbożowy Fot. Michał Wołowik

Jesienne wieści z życia ptaków

Przybyło ku nam to co tajemnicze i nieuniknione. Nadeszły chłodne poranki, szelest złocistych liści, żegnających się z gałązkami drzew i krzewów, harmider gęsich kluczy, tnących swym ostrzem parkowy nieboskłon na drobne plasterki. Czuć zapach jesiennej pory, w której parkowe łąki penetruje poranna mgła, osiadająca kropelkami na niciach babiego lata jak stada szpaków obsiadających nitki linii elektrycznych. Jesień to czas migracji przeróżnych pierzastych stworów które traktują parkowe zacisze jako przystanek w wędrówce by odsapnąć nieco i uzupełnić energię przed dalszą podróżą.

Uważnemu obserwatorowi nie umknie widok pasiastych kszyków skrywających się w zagłębieniach. Pośród traw drepczą niewielkie stada czajczych maruderów, uwijających się w poszukiwaniu smakołyków. Na parkowych łąkach można zaobserwować podrywające się znienacka bekasiki, czmychające spod końskich kopyt czy krowich pysków. Są to ptaki o mocnych nerwach, które potrafią  się skutecznie ukryć, znieruchomieć i wytrwale kamuflować się wśród roślinności by w ostatniej chwili czmychnąć przed zagrożeniem. W zgiełku północnych gatunków gęsi oraz klangoru żurawi przebijają się przeciągłe i pełne żalu pogwizdywania. To kuliki wielkie narzekają na jesienne chłody, przeczesując piaszczyste połacie „Drugiej Górki”.

Nieopodal nad łąkami suną cienie szponiastych piratów. To przemknie nisko błotniak zbożowy, za chwilę spóźnialska kania ruda. W oddali siedzi zmęczony podróżą myszołów włochaty, wpatrujący się posępnie w trawę. Zerkaja co jakiś czas na bieliki, budzące panikę wśród kaczek pływających po starorzeczach. Co chwilę podrywają się w niebo stadka spłoszonych świstunów, krzyżówek, krakw i cyraneczek by po chwili wylądować na wodzie. Do zabawy w ganianego chętnie przyłączają się inne podniebne zbóje. To bystrookie jastrzębie, szybkie jak błyskawica sokoły wędrowne czy drobne ale zadziorne krogulce. Wydaje się, że tą jesienną hecą zupełnie się nie przejmują drobniutkie biegusy zmienne, cierpliwie i sumiennie penetrujące brzegi starorzeczy.

  • autor: Robert Zdrojewski, specjalista ds. ochrony przyrody, data: 2021-11-08
  • Kszyk Fot. Michał Wołowik
  • Błotniak zbożowy Fot. Michał Wołowik
  • Szpaki Fot. Olga Betańska

Wstecz