Ciekawostki z życia Parku

  • Gągoły Fot. O. Betańska

Co słychać u ptaków - marzec 2021

„W marcu jak w garncu” głosi polskie przysłowie. Oznacza ono dużą zmienność wczesnowiosennej pogody. Jednak można powiedzieć, że w Parku Narodowym „Ujście Warty” ten marcowy garniec może mieć jeszcze inne znaczenie.

Wczesna wiosna to czas kiedy nadwarciańskie rozlewiska odwiedzają ogromne ilości ptaków. Liczne kaczki, łabędzie, gęsi, mewy, kormorany i perkozy nazywane są przez nas żartobliwie „ptasią zupą”. W tym garncu bioróżnorodności są ptaki, które w Parku zimowały i jeszcze nie zdecydowały się na powrót na lęgowiska. Są to na przykład bielaczki. Wiele gatunków ma tutaj przystanek na trasie migracji. Widać wielkie stada arktycznych gęsi białoczelnych i tundrowych. Pojawiły się już pierwsze bataliony, które nabierają u nas sił do dalszego lotu na wschód.

Rozlewiska mienią się wszystkimi kolorami kaczych piór. Kaczory w pięknych szatach godowych, prezentują się przed skromnymi samicami. Wśród powszechnie znanych krzyżówek widać krakwy, rożeńce, gągoły i czernice. Świstuny obwieszczają swoją obecność wysokimi gwizdami. Godowe piórka widać także u innych gatunków. Głowy śmieszek są ciemnoczekoladowe. Samce czajek dumnie prezentują długie czubki i wykonują powietrzne akrobacje.

Ptasią miłość nie tylko widać ale i słychać. Powietrze zaczyna rozbrzmiewać ptasimi trelami. Przy pierwszych promieniach słońca sikory zaczynają swoje „ti-ti-tuu”. Nad łąkami, w locie śpiewają skowronki. Czasem nasze ucho może wyłowić odgłos kukułki lub wilgi. Te jednak nadal są daleko na południu a nasz słuch zwodzą szpaki! To doskonali naśladowcy. Wplatają w swoją piosenkę głosy innych gatunków a także….. alarmów samochodowych, dzwonki naszych telefonów czy odgłosy piły.

Wiele z tych ptaków wybierze nasze okolice do założenia gniazd. Część z nich poleci dalej na wschód w poszukiwaniu odpowiedniej miejscówki do odbycia lęgów.

Są jednak takie ptaki, którzy już na poważnie zabrały się za rozmnażanie. Bieliki i kruki wysiadują już jaja. Żurawie zacieśniają więź między partnerami pięknym tańcem. Zajęły już one swoje lęgowe rewiry. Podobnie gęgawy, które z głośnym krzykiem przepędzają potencjalnych konkurentów.

Które miejsce w Parku wybrać na obserwacje ptaków?

Wysoki poziom wody na Polderze Północnym spowodował, że woda wylała się na łąki. A wraz z wodą licznie pojawiły się gęsi, kaczki, czajki i inne ptaki. Warto zajrzeć  na wieżę widokową przy ścieżce przyrodniczej „Olszynki”. To w jej okolicy są najbogatsze w ptaki rozlewiska. Doskonałym miejscem jest jak zawsze ścieżka „Ptasim Szlakiem”. Woda ustąpiła i słynna Betonka jest już dostępna do spacerowania. Poza Parkiem warto zajrzeć na Wał Wschodni i okolice II Mostu w Przyborowie (uwaga na dziury bobrowe w drodze!!).

Wiosna to wspaniały czas do obserwacji ptaków i ich zwyczajów. Jednak jest to też okres kiedy są one wrażliwe na naszą ingerencję. Są wyczerpane po  tysiącach kilometrów lotu. Teraz czeka jest intensywna konkurencja o partnera i miejsce na gniazdo, a później wyczerpujące odchowywanie piskląt. Zapraszamy więc na wycieczki do Parku, ale pamiętajmy, że nasze zbyt natarczywe obserwacje mogą mieć dla ptaków wysoką cenę.

  • autor: Olga Betańska, data: 2021-03-18
  • Płaskonosy Fot. M. Wołowik
  • "Ptasia zupa" Fot. K. Wypychowski
  • Bielik Fot. M. Wołowik

Wstecz