Ciekawostki z życia Parku

  • Bataliony i mewy Fot. M. Wołowik

Co słychać u ptaków - maj 2021

W tym roku mamy bardzo zimną pierwszą połowę wiosny. Jednoczeście jest  bardzo "mokrą". Różnicę, względem lat poprzednich, widać. I jest ona uderzająca!

Południowa część Parku znajduje się pod wodą, gdzieniegdzie widoczne są wypłycenia na których to koncentrują się odpoczywające ptaki (inne niż kaczki, gęsi, łabędzie i łyski).

Na tych wypłyceniach można spotkać bataliony (samce są już w pięknym godowym upierzeniu, z podniesionymi kryzami), które to przeganiają się popisując się przed samicami. Nad wodą Postomi i jej rozlewiskami przelatują setki śmieszek i nadal pojedyncze rybitwy.

W pobliżu zakrzaczeń można spotkać rodziny gęgaw wodzące swoje młode, które korzystają z ochrony krzewów.

Wzdłuż drogi krajowej nr 22, od Czarnowskiej Górki do Chyrzyna, widać gniazda łabędzi niemych z wysiadującymi ptakami. Wydaje się, że będzie to jeden z lepszych sezonów lęgowych dla tego gatunku, na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Woda zdominowała południową część Parku. Wahania jej poziomu wpływają na gniazdujące ptaki – część gniazd odnalezionych przez pracowników Parku, niestaty została już  zalana.

Bardziej stabilną sytuację hydrologiczną mamy w północnej części Parku. Tam, wokół lekko podtopionych łąk, na drogach, piaszczystych wzniesieniach, gniazdują krwawodzioby i czajki. Ze względu na wykorzystanie urządeń, dzieki których mozemy regulować poziom wody w kanałach, ptaki te mają o wiele większe szanse na wyprowadzenie lęgów z sukcesem.

W krzakach słychać już śpiewające słowiki rdzawe i nawołujące krętogłowy. W trzcinowiskach zamiast podróżniczków i potrzosów słychać rokitniczki, trzciniaki i trzcinniczki. Szpaki i kosy karmią już swoje młode. Przyleciały też pierwsze wilgi. 

  • autor: Michał Wołowik, data: 2021-05-07
  • Batalion Fot. M. Wołowik
  • Gęgawy z młodymi Fot. O. Betańska
  • Krwawodziób  Fot. A. Wajrak

Wstecz