Ciekawostki z życia Parku

  • Błotniak zbożowy Fot. Michał Wołowik

Jesienne wieści z życia ptaków

Przybyło ku nam to co tajemnicze i nieuniknione. Nadeszły chłodne poranki, szelest złocistych liści, żegnających się z gałązkami drzew i krzewów, harmider gęsich kluczy, tnących swym ostrzem parkowy nieboskłon na drobne plasterki. Zajrzyj kogo jeszcze widać na parkowym niebie.
  • Jelenie na rykowisku Fot. O. Betańska

Rykowisko

Jest lato. Chłodne poranki, mgły zroszone pajęczymi oprzędami oraz coraz krótsze dni zapowiadają jednak zmiany. Jesień powoli daje znać o sobie. Rozpoczyna się rykowisko. Sprawdź jak zmienia się wtedy życie jeleni.
  • Żurawie (fot. Olga Betańska)

Co słychać u ptaków - sierpień 2021

Połowa sierpnia to okres kiedy w Parku zaczynają się koncentrować w dużych grupach żurawie i gęgawy. Od tego momentu rozpoczynamy monitoring przelotnych, nocujących gęsi i żurawi.
  • Ścieżka "Mokradła" latem, fot. Olga Betańska

Co turysta zobaczy w Parku latem?

Wakacje to dla wielu z nas czas podróży, zwiedzania nowych miejsc, odpoczynku. Czego turysta może się spodziewać latem w Parku? O letnich możliwościach i niedogodnościach dowiesz się czytając ten artykuł.
  • Bociany białe Fot. Stefański

Co słychać u ptaków - lipiec 2021

Po mokrym, intensywnym okresie lęgowym przyszedł czas na przygotowania do jesiennej wędrówki. Wśród snujących się o poranku mgieł coraz częściej słychać klangor żurawich stad i gęganie gęsi.
  • Bataliony i mewy Fot. M. Wołowik

Co słychać u ptaków - maj 2021

W tym roku mamy bardzo zimną pierwszą połowę wiosny. Jednoczeście jest  bardzo "mokrą". Różnicę, względem lat poprzednich, widać. I jest ona uderzająca!
  • Gęś tundrowa Fot. M. Wołowik

Była gęś zbożowa, jest gęś tundrowa

Kiedy powstał Park Narodowy „Ujście Warty” jego symbolem dumnie została obwołana gęś zbożowa. Nic dziwnego, gdyż teren ten od dawna słynął jako miejsce postoju ogromnych stad tych ptaków podczas wędrówek. Co się zatem stało, że nagle gęś zbożowa została zastąpiona gęsią tundrową?
  • Gągoły Fot. O. Betańska

Co słychać u ptaków - marzec 2021

„W marcu jak w garncu” głosi polskie przysłowie. Oznacza ono dużą zmienność wczesnowiosennej pogody. Tutaj ten marcowy garniec może mieć jeszcze inne znaczenie.
  • Akcja obrączkowania gęgaw Fot. K. Wypychowski

Przyjmij tę obrączkę.... - czyli akcja obrączkowania gęsi w Parku

Na początku czerwca 2020 r., spacerujący Wałem Północnym mogli zauważyć sieci rozstawione na rozlewisku Warty. Trwała tam akcja obrączkowania gęsi.