Inne atrakcje

Geościeżka "Tropiciel Skarbów"

Jest to gra terenowa, oparta na popularnym systemie Geocaching. Polega na szukaniu ukrytych "skarbów" czyli tzw. keszy. W skrytkach znajdują się dzienniki zdobywców oraz drobne fanty, które można zabrać lub wymienić. Skrzynki ukryte są na terenie Polderu Północnego i tworzą  geościeżkę o nazwie „Tropiciel skarbów”. Niektóre skrytki znajdują się przy drogach udostępnionych do ruchu samochodowego, część z nich odszukać można tylko na rowerze lub pieszo, dlatego przed rozpoczęciem zabawy warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Trasa całej gry terenowej wynosi około 20 km. Podczas podjęcia skrzynek, spodziewać się można konieczności rozwikłania zagadek, należy wykazać się zmysłem poszukiwacza, gdyż ukryte są one w różnoraki sposób.  Aby skorzystać z tej gry, należy zarejestrować się w serwisie opencaching.pl.

Ścieżka „Tropiciel skarbów” jest wspólnym przedsięwzięciem Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz doświadczonych pasjonatów geocachingu czyli tzw. "Keszerów" .

Punkty widokowe

Wieże widokowe, platformy i czatownie to doskonałe miejsca do obserwacji przyrody Parku. Niektóre są zlokalizowane przy ścieżkach przyrodniczych. Inne można zwiedzać bez konieczności dłuższego spaceru. Lokalizacje wszystkich miejsc znajdziesz na mapie Parku.

Punkty widokowe w Parku Narodowym "Ujście Warty":

 • Wieża widokowa w Chyrzynie
 • Wieża widokowa „Czarnowska Górka”
 • Wieża widokowa „Olszynki”
 • Wieża widokowa przy Żółtej Drodze
 • Wieża widokowa przy ścieżce spacerowej "Torfianka"
 • Platforma widokowa "Betonka"
 • Czatownia obserwacyjna obok IV Mostu
 • Czatownia obserwacyjna na pomoście pływającym "Olszynki"

 

Nieoznakowane trasy

Oprócz ścieżek przyrodniczych i spacerowych w Parku można poruszać się także po innych drogach udostępnionych. Informacje o sposobie udostępnienia dróg w Parku można znaleźć w Zarządzeniu dot. turystyki oraz na mapie Parku

Przykłady najciekawszych tras nieoznakowanych:

I Most - III Most (około 3 km).

Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Skręcamy w gruntową drogę, znajdującą się naprzeciwko Świetlicy Wiejskiej. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy lekko w lewo. Mijamy tzw. I Most. Idąc dalej wzdłuż starorzecza Warty, docieramy do kolejnego mostu, nazywanego „II Mostem”. Przekraczamy granicę Parku Narodowego i wyraźną, gruntową drogą docieramy do kolejnego „III Mostu”. Dalej wstęp jest zabroniony.

Wałem od Słońska do przeprawy promowej w Kłopotowie - około 12 km.

W okolicach kościoła w Słońsku udajemy się na ul. Poniatowskiego. Następnie na ul. Chopina. Po 200 m droga asfaltowa przechodzi w gruntową, którą dalej idziemy prosto. Mijamy mostek i dalej idziemy już wałem. Opisywaną trasę najlepiej pokonać rowerem, ewentualnie pieszo. Polecana jest zwłaszcza przy wyższych poziomach wody, kiedy drogi w Parku znajdują się pod wodą.

Wiosną na tutejszych rozlewiskach oglądać można stada kaczek, gęsi, łysek. Na drodze liczne ślady pozostawiają ssaki.

Droga przez Górki (Przyborów - Oczyszczalnia Ścieków – II Górka) – około 3 km  

Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Dochodzimy do oczyszczalni ścieków. Słabo widocznymi, polnymi drogami podążamy w kierunku południowo -zachodnim do granicy Parku. Dalej wyraźną drogą. Powrót tą samą trasą.

Teren, po którym przebiega ta trasa położony jest nieco wyżej od innych części Parku, dlatego polecany jest szczególnie podczas wyższych poziomów wody. Wczesną wiosną często można tu obserwować kilka gatunków kaczek, gęgawy, ohary, perkozy, a czasem również ptaki siewkowe

 • Logo gry "Tropiciel skarbów"
 • Okolice trasy I Most - III Most Fot. O. Wenhrynowicz
 • Widok z Wału Wschodniego Fot. A. Jirak-Leszczyńska
 • Okolice Drogi prze Górki Fot. O. Betańska
 • Wieża przy ścieżce spacerowej "Torfianka" Fot. O. Betańska
 • Czatownia obserwacyjna obok IV Mostu Fot. A...