Treść strony

Relacja z przyrodniczego spaceru „Śladami Theodora Fontane po Dąbroszynie”.

Przyrodniczy spacer "Śladami Theodora Fontane po Dąbroszynie" odbył się 20 września 2020 r. W związku ze stanem epidemii, były ograniczenia w ilości uczestników, dlatego w wycieczce uczestniczyło tylko 11 osób. Spacer rozpoczął się przy wyjątkowym drzewie znajdującym się w parku pałacowym w Dąbroszynie. Rośnie tam jeden z największych w Polsce miłorzębów. Obwód jego pnia liczy sobie aż 310 cm! Jest to gatunek pochodzący z Chin a w Polsce jest sadzony w celach ozdobnych.

Spacer prowadził po obu częściach parku zarówno dolnej obok pałacu jak i górnej - półnaturalnej, znajdującej się po północnej stronie drogi. Tę drugą część Theodor Fontane nazywał "zewnętrzną". W obu częściach parku nie tylko miłorząb zachwyca swoją wielkością. Rosną tam też inne okazałe okazy drzew m.in. jesionów, dębów, wiązów i klonów. W okolicach próchniejacych pni drzew udało się znaleźć szczątki rzadkich, chronionych chrząszczy: pachnicy dębowej i kozioroga dębosza. To była wielka gratka dla uczestników wycieczki.

Podczas spotkania można było się też wiele dowiedzieć o historii tego miejsca oraz o samym Theodorze Fontane. Fontane był znanym niemieckim podróżnikiem, reporterem i farmaceutą. Swoistymi świadkami historii mogły być niektóre drzewa, które mogą pamiętać pruskiego władcę Fryderyka Wielkiego i być obserwatorami jego spotkań z właścicielką Dąbroszyna Luisą Eleonorą von Vreech. W wyobraźni można było się cofnąć w historii jeszcze dalej. Pomagały w tym ślady dawnego biegu Warty czy obecnego tu kilkadziesiąt tysięcy lat temu lodowca.

Wycieczka organizowana jest w ramach projektu "Z parku do parku- z Theodorem Fontane w poszukiwaniu skarbów dziedzictwa przyrody i kultury".

 

  • Logo Funduszu Interreg VA

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3180091
osobą na stronie