Treść strony

"ROK W PARKU"

Od kilku lat, stałym elementem kalendarium imprez organizowanych przez Park, stały się wycieczki piesze i rowerowe pt. "Rok w Parku". Organizując je, chcemy zachęcić, przede wszystkim mieszkańców okolic Parku, do poznanie swojej okolicy, gdyż niejednokrotnie potwierdzają się słowa poety:  "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie"  (Stanisław Jachowicz  "Wieś"). Zwykle wycieczki są organizowane: na powitanie wiosny, podczas sezonu lęgowego oraz w trakcie jesiennej migracji ptaków.

Poniżej relacje w niektórych z nich.

  • Wiosenny krajobraz Polderu Północnego (fot. Dorota...

Wiosna na Polderze Północnym - relacja z wycieczki

Wprawdzie kalendarzowa wiosna rozpoczęła się tydzień temu, pod względem fenologicznym mamy jeszcze przedwiośnie (zaranie wiosny), którego charakterystycznymi elementami są m.in. kwitnące leszczyny, olsze i wierzby. Spośród roślin zielnych zakwitają śnieżyczki przebiśnieg, cebulice i podbiały.

  • uczestnicy wycieczki

Wycieczka pt. „Migracje ptaków” - relacja

W niedzielę 25.10.2015 r. odbyła się ostatnia wycieczka z cyklu „Rodzinny rok w Parku” pn. „Migracje ptaków”. Zainteresowanie wycieczką było bardzo duże!

  • -

Wycieczka ornitologiczna pt. "Czas wiosennych zalotów i rodzinnych kłopotów" - relacja

Dnia 09.05.2015 r. odbyła się wycieczka ornitologiczna pt. „Czas zalotów i rodzinnych kłopotów” . Organizatorami wycieczki był Park Narodowy „Ujście Warty” oraz Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą.

  • Fot. Maciej Wilmiński

"CZAS ZALOTÓW I RODZINNYCH KŁOPOTÓW"- RELACJA Z WYCIECZKI

W niedzielę 26 maja 2013 r. odbyła się bezpłatna wycieczka z cyklu Rodzinny rok w Parku, pod bardzo aktualnym tytułem „Czas zalotów i rodzinnych kłopotów”. Mimo deszczowej pogody, grupka miłośników przyrody stawiła się o godzinie 8.00 w siedzibie Parku Narodowego, w Chyrzynie aby wysłuchać 45 min. prezentacji o walorach przyrodniczych Parku.

  • Uczestnicy wycieczki (fot. P.M.)

RELACJA Z WYCIECZKI ROWEROWEJ

W ramach cyklu bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem pt. „Rodzinny Rok w Parku”, 14 kwietnia odbyła się wycieczka rowerowa pt. „W poszukiwaniu wiosny”. Pogoda w końcu dopisała (wcześniej trzeba było wycieczkę przełożyć, gdyż zima nie chciała odpuścić), dzień był piękny, a wycieczka udana.

"ROK W PARKU" - 2012 r.

  • Uczestnicy wycieczki (fot. Piotr Jęczkowiak)

JESIENNA WYCIECZKA PT. MIGRACJE PTAKÓW"

W niedzielę, 28 października o godzinie 6.30 czasu zimowego uczestnicy wycieczki pt. „Migracje Ptaków” weszli na wieżę widokową w Chyrzynie, by obserwować poranny wylot gęsi i żurawi. Pogoda dopisała – nie było ani mgły (bardzo powszechne zjawisko jesienią) ani deszczu a bardzo dobra widoczność ...

  • Na ścieżce "Ptasim szlakiem" (fot. Janusz Błaszczyk)

WIOSENNA WYCIECZKA ZA NAMI (20 maja 2012 r.)

W ostatnią niedzielę (20 maja) mieszkańcy okolic Parku (i nie tylko okolic, bo uczestniczą w wycieczkach także osoby z Poznania czy Zielonej Góry) mieli po raz kolejny przekonać się, co słychać i widać na nadwarciańskich rozlewiskach. Tym razem nasza wycieczka przypadła na szczyt sezonu lęgowego, głównie więc obserwowaliśmy ptaki gnieżdżące się w Parku ...

WIOSENNY RAJD ROWEROWY - 25 marca 2012 r.

Tegorocznej wiosny na Polderze Północnym szukaliśmy jadąc na rowerach. Trasa, o długości około 25 km, prowadziła z Warnik do Dąbroszyna i dalej Bobrową Drogą do Kamieńskiej Grobli, skąd wróciliśmy do Kostrzyna nad Odrą. W trakcie wycieczki udało nam się m.in.:„wysłuchać”, a następnie zaobserwować ...

"ROK W PARKU" - 2011 r.

"MIGRACJE PTAKÓW"

Już o 7:00 rano, w niedzielę, 23 października, pierwsi uczestnicy wycieczki wchodzili na wieżę widokową w Chyrzynie. Ktoś by mógł pomyśleć: zrywać się z łóżek w niedzielę, prawie "w środku nocy" !!! ? Ale to właśnie o tak wczesnej porze można zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk na nadwarciańskich rozlewiskach, czyli poranny wylot gęsi i żurawi.

"WIOSNA W PARKU"

7 marca, pomimo gęstej mgły, prawie 40 osób (w dwóch grupach) szukało wiosny na trasie najmłodszej ścieżki przyrodniczej "Olszynki" (O.O.Polder Północny). Kwitnące olsze, wierzby, żurawie odzywające się we mgle, żeremie i zgryzy bobrowe, tropy jeleni, dzików, to tylko niektóre z cudów odradzającej się przyrody, które mogliśmy obserwować lub posłuchać w ten dość chłodny i bardzo mglisty dzień.

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3157293
osobą na stronie