Treść strony

KONKURS WIEDZY ORNITOLOGICZNEJ W 2012 R.

W październiku, uczniowie okolicznych szkół gimnazjalnych rywalizowali ze sobą o tytuł Młodego Ornitologa 2012 r.

Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch etapów. I etap odbywał się w szkołach, a polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez pracowników Parku. Do tego etapu zgłosiło się 8 szkół. Z informacji przekazanych przez nauczycieli wzięło w nim udział 164 uczniów.

Finaliści z każdej szkoły (drużyny dwuosobowe), wzięli udział w II etapie konkursu, który odbywał się w Siedzibie Dyrekcji Parku, w Chyrzynie 31.10.2012 r. Uczniowie rywalizowali ze sobą poprzez rozwiązywanie testu oraz wykonywanie zestawu pytań praktycznych. Oprócz zadań dotyczących biologii ptaków występujących w Parku oraz ich przystosowań do środowiska, uczestnicy musieli także rozpoznawać na zdjęciach dzioby i gniazda ptaków, a także rozpoznawać ich głosy. Jedno z zadań polegało na rozpoznaniu wszystkich gatunków ptaków, które były przedstawione na specjalnym banerze.

W finale konkursu wiedzy ornitologicznej wzięły udział niżej wymienione osoby:

Jan Hrysiukowicz i Dawid Cieciura z Gimnazjum w Słońsku,

Marcin Łakomiak i Michał Dąbrowski z Gimnazjum nr 1 w Słubicach,

Dagmara Joachimowska i Andrzej Miotk z Gimnazjum w Krzeszycach,

Zuzanna Rybarska i Kacper Owczarek z Gimnazjum Publicznego im. A. Fiedlera w Dębnie,

Maja Głuszko i Łukasz Najda  z Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą,

Magdalena Szydełko i Piotr Rozenblut  z Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą,

Marika Sycha i Joanna Włodarczyk z Gimnazjum w Górzycy,

Maciej Pisarek i Adrian Kostrzewa Kaźmierowska z Gimnazjum w Witnicy.

Gdy komisja sprawdzała test, wszyscy uczestnicy weszli na wieżę widokową w Chyrzynie, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się w Parku liczenie gęsi i żurawi. Mieli również okazję spróbować samodzielnie policzyć przelatujące klucze.

Nowością w tegorocznym spotkaniu były pytania indywidualne, które przeprowadzono po zakończonej rywalizacji między drużynami. W tej rywalizacji uczniowie mogli wygrać dodatkowo Parkowe upominki np. koszulkę.

Po zakończeniu konkursu, podobnie, jak w ubiegłych latach, uczestnicy pod opieką "Parkowego ornitologa" - Michała Leszczyńskiego, wyposażeni w lornetki, poszli na spacer na ścieżkę przyrodniczą „Mokradła”. Mamy nadzieję, że chociaż część z nich "załapała ornitologicznego bakcyla". 

Tytuł Młodych Ornitologów 2012 r. oraz I Miejscew konkursie uzyskali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą: Magdalena Szydełko i Piotr Rozenblut. II Miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą, które reprezentowali: Maja Głuszko i Łukasz Najda, III Miejsce zajęli: Zuzanna Rybarska i Kacper Owczarek z Gimnazjum Publicznego im. A. Fiedlera w Dębnie.

Wszystkim finalistom, zwycięzcom oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu, serdecznie gratulujemy! 

  • Zwycięzcy z nauczycielem oraz jury

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2758037
osobą na stronie