Treść strony

KONKURS WIEDZY ORNITOLOGICZNEJ W 2011 r.

28 października, uczniowie okolicznych szkół gimnazjalnych rywalizowali ze sobą o tytuł Młodego Ornitologa 2011r.

Konkurs zwyczajowo składał się z dwóch etapów. I etap odbywał się w szkołach, a polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez pracowników Parku. Do tego etapu zgłosiło się 7 szkół. Z informacji przekazanych przez nauczycieli wzięło w nim udział 98 osób.

Finaliści z każdej szkoły (po dwie osoby), mieli okazję porównać w Chyrzynie nie tylko swoją wiedzę, ale również umiejętności. Oprócz szczegółów dotyczących biologii ptaków występujących w Parku, ich przystosowań do środowiska, musieli rozpoznawać na zdjęciach wybrane gatunki ptaków, rozpoznawać ich głosy, sylwetki, jak również orientować się w szczegółach topografii Parku (zadanie z mapą). Jedno z zadań polegało na rozpoznawaniu przy pomocy dotyku, z zamkniętymi oczami, różnych "ptasich" nóg.

W finale konkursu wiedzy ornitologicznej wzięły udział niżej wymienione osoby:

Maciej Kryczka i Piotr Matkowski z Gimnazjum w Słońsku,

Magdalena Szydełko i Piotr Rozenblut  z Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą,
Oriana Jocz i Anna Kaźmierowska z Gimnazjum w Witnicy,
Marika Sycha i Patrycja Murasicka z Gimnazjum w Górzycy,
Maja Głuszko i Piotr Tatarewicz  z Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą.

Gdy komisja sprawdzała test, wszyscy uczestnicy weszli na wieżę widokową w Chyrzynie, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się w Parku liczenie gęsi i żurawi. Mieli również okazję spróbować samodzielnie policzyć przelatujące klucze.

Po zakończeniu konkursu, podobnie, jak w ubiegłych latach, uczestnicy pod opieką "Parkowego ornitologa" - Michała Leszczyńskiego, wyposażeni w lornetki, poszli na jedną ze ścieżek przyrodniczych Parku. Mamy nadzieję, że chociaż część z nich "załapała ornitologicznego bakcyla". 

Tytuł Młodych Ornitologów 2011r. oraz I Miejsce w konkursie uzyskali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą: Maja Głuszko i Piotr Tatarewicz. II Miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą, które reprezentowali: Magdalena Szydełko i Piotr Rozenblut , III Miejsce zajęły: Marika Sycha i Patrycja Murasicka z Gimnazjum w Górzycy.

Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy udanych dalszych ornitologicznych obserwacji!!! Nauczycielom z kolei  dziękujemy za prace włożoną w przygotowanie uczestników konkursu.

  • uczestnicy konkursu (fot. D.W.)
  • Komisja (fot. M.L.)
  • Nauczyciele - opiekunowie finalistów konkursu (fot. D.W.)
  • Co kryje się w budce? - jedno z zadań konkursowych (fot...
  • W oczekiwaniu na rozpoczęcie konkursu (fot. D.W.)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2758078
osobą na stronie