Treść strony

KONKURS ORNITOLOGICZNY, CZYLI KTO ZOSTAŁ MŁODYM ORNITOLOGIEM W 2010 r.?

 

W październiku, już po raz drugi, uczniowie 8 szkół gimnazjalnych z okolic Parku Narodowego „Ujście Warty”, rywalizowali między sobą o tytuł Młodego Ornitologa 2010 r. Konkurs Wiedzy Ornitologicznej przebiegał w dwóch etapach: I etap był przeprowadzony w szkołach i polegał na rozwiązywaniu testu, ułożonego przez pracowników Parku.
II etap konkursu, międzyszkolny, odbył się w siedzibie Parku w Chyrzynie. Uczestniczyło w nim po 2 finalistów z każdej szkoły. Tym razem młodzież mogła się wykazać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Pytania dotyczyły m.in. elementów biologii ptaków, ich ochrony, różnorodności siedlisk. Podczas wykonywania zadań z części praktycznej, młodzi ornitolodzy rozpoznawali charakterystyczne dla Parku gatunki ptaków, ich głosy, a nawet próbowali liczyć żurawie (tym razem na podstawie fotografii). To ostatnie zadanie było poprzedzone krótkimi warsztatami dotyczącymi metodyki liczenia gęsi i żurawi w trakcie migracji.
Po konkursie przeprowadzono zajęcia pt. „Ptaki i ich przystosowania do środowiska”. W ich trakcie, uczestnicy m.in. oglądali pod binokularami ptasie pióra oraz sprawdzali, „co sowa zjadła na obiad”, na podstawie oględzin pozostawionych przez te ptaki wypluwek.

W finale Konkursu Wiedzy Ornitologicznej wzięli udział:
Izabela Skowronek i Karolina Sienkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Słubicach,
Julita Czernuszko i Szymon Krupecki z Gimnazjum nr 2 w Słubicach,
Magdalena Bajerska i Agnieszka Łaska z Gimnazjum w Słońsku,
Magdalena Szydełko i Katarzyna Sobiczewska z Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą,
Alicja Szuter i Dawid Nowak z Gimnazjum w Witnicy
Norbert Staszak i Patrycja Murasicka z Gimnazjum w Górzycy
Patryk Marciniszyn i Jagoda Kramarczyk z Gimnazjum w Dębnie
Albert Zapolski i Maja Głuszko z Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą.


Zwycięzcami zostali: Izabela Skowronek z Gimnazjum nr 1 w Słubicach, która zdobyła tytuł Młodego Ornitologa Roku, Katarzyna Sobiczewska z Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą, która zdobyła II miejsce i Karolina Sienkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Słubicach, – zdobywczyni III miejsca.

Gratulujemy młodym ornitologom niesamowitej wiedzy, na kolejny konkurs zapraszamy za rok! Już teraz zaś polecamy prowadzenie własnych ornitologicznych obserwacji. Mieszkając w Ujściu Warty nie trzeba za bardzo oddalać się od domu, aby zaobserwować wielu przedstawicieli ptasiego bractwa. Wystarczy rozejrzeć się dookoła.
 

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2758108
osobą na stronie